Így élheti túl a vállalkozás a tulajdonos halálát

A megoldás igen sokrétű és egyszerű lenne, ha itthon is átalakulna a szemlélet, és gondolnánk a cég és a családunk jövőjére. Ez a szemlélet vonatkozhat az államra is, hiszen ha több figyelmet kapna a téma, a cég megszűnése helyett folyamatos adóbevétellel számolhatna. A következőkben ötleteket adunk arra, miképpen lehetne áthidalni a nem várt eseményeket.

Milyen problémákkal kell szembenézni egy cégben egy haláleset miatt?

A családi tragédia feldolgozása mellett az örökösöknek gyorsan kell cselekedni, ha meg akarják menteni, tovább akarják vinni a családi vállalkozást. Jelenleg ma Magyarországon olyan hivatali nehézségekbe ütköznek az örökösök, amely állami segítséggel könnyen kiküszöbölhető lenne. Az ügyvezető vagy a tulajdonos elhalálozása esetén a cég ügyeiben azonnali megoldásra van szükség, a cég ügyvezető nélkül működésképtelen. Tapasztalatok azt mutatják, hogy maximum 1 hónapig élheti túl a vállalkozás ügyvezetés nélkül. Amennyiben a bt. kül- vagy beltagja elhalálozik, és 6 hónapon belül nincs új tag, a társaság a törvény által megszűnik (semmilyen jogi eljárással nincsen visszaút).

Sajnálatos módon a hagyatéki vagyon önkormányzati, majd közjegyzői leltározása nagyon lassú hazánkban (Budapesten minimum 6 hónap, 1 év a legegyszerűbb hagyatéki ügyében). Működésképtelen cég esetén azonnal megjelenik a bank és visszakéri a hitelt, megjelennek az üzleti keselyűk (üzleti partnereink) és elmarják a cég piacát, és megjelenik a NAV is, hiszen elmarad az adófizetés, így jöhet az adóellenőrzés. Az örökösöket az illetékesek nem tájékoztatják a teendőkről, így az ügyvezető halálával a cég is elenyészik.

Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó

A témáról könyvet is olvashat!

Megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Beszámoló a májusi webklubról

A klub első részében Schiller Márk arról beszélgetett tagjainkkal, hogy magánemberként hogyan élik meg a járványt, milyen generációs különbségeket fedeztek fel a karanténban és a