Emlékeztető az FBN-H Szakpolitikai Fórumának 2012. 09. 24-én tartott üléséről

  1. A fórumtagok között előre meghirdetett ülésen Dr. Rudas László FBN-H Elnök, Dr. Seenger Pál fórumvezető, Varga Szabolcs FBN-H elnökségi tag, Szivássy Csilla, Dr. Berendi Péter, Rózsa Tamás, Kalocsai Zsolt és Fróna Ákos FBN-H megbízott titkára vett részt.
  2. Az ülés témáját Kalocsai Zsolt vetette fel, akinek augusztus végén lehetősége nyílt az
    FBN-H-t dr. Balog Ádám, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára előtt bemutatni. Ezen alkalommal felmerült, hogy a minisztérium várja az FBN-H támogató együttműködését a jelenleg folyó gazdasági és pénzügyi tárgyú jogalkotási folyamathoz, ezen belül is az adójogszabályokat, illetve a munkahelyvédelmi akciótervet illetően konkrét javaslatokra számítanak.

A fentieken kívül szívesen veszik az FBN-H javaslatait a következő területeken:

  1. Dr. Seenger Pál fórumvezető bevezetőjében elmondta, hogy komolyan emeli az Egyesület presztízsét, ha egyes jelentősebb társadalmi és gazdasági hatású jogszabály (törvény, kormány- vagy minisztériumi rendelet) megalkotásában vezető szerepre tehet szert. Elmondta azt is, hogy az FBN-H kormányzati kapcsolatait felvállaló Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Dr. Vejkey Imre országgyűlési képviselő közreműködésével, mint az Egyesület Szakpolitikai Fórumának vezetője lehetőséget kapott, hogy konzultánsként rendszeresen részt vegyen az Országgyűlés Gazdasági és informatikai bizottságának ülésein.

Az így kialakítandó parlamenti és kormányzati kapcsolatok tág lehetőséget nyújtanak ahhoz, hogy a Felelős Családi Vállalkozásokért Magyarországon Közhasznú Egyesület fő célját megvalósíthassa, nevezetesen a családi vállalkozások értékeinek és érdekeinek közvetítését, érvényre juttatását.

  1. Kalocsai Zsolt részletesen tájékoztatta a jelenlévőket azokról a tárgykörökről, melyeknek a jelen pillanatban kiemelt kormányzati aktualitása van. Ezek a témák egybe esnek az Egyesület tagságának értékeivel és érdekeivel, így élni kell a felajánlott lehetőséggel és tartva az aktualitást, rövid időn belül konzultációra alkalmas dokumentációt kell átadni a jogalkotók és a kormányzat részére.

Ezen túl kimerítően vázolta az eddig ismeretlen, de hamarosan elfogadásra kerülő új, a kis és középvállalkozásoknak kedvező vállalkozási adóformákat.

  1. Jogalkotási tárgykörök, melyek sorrendjét prioritásuk határozza meg:
  1. Trust, bizalmi vagyonkezelés:

Az Egyesület Varga Szabolcs által vezetett Vagyontervezési Fóruma eddigi tevékenysége során már jelentős előrelépéseket tett ebben a témában. Számos kutatási eredményt, nemzetközi összehasonlító elemzést vizsgált meg, melynek köszönhetően az Egyesület külső szakértők bevonásával konkrét és színvonala javaslatokat tud rövid időn belül összeállítani. Ehhez igénybe kell venni a korábban együttműködési ajánlatot tevő pénzügyi tanácsadó céggel és ügyvédi irodával, illetve az FBN-H-val együttműködő Ernst & Young tanácsadóit.

  1. Munkahelyvédelmi akcióterv

A kormány által 2012. július 10-én a Parlamentnek benyújtott munkahelyvédelmi tervével gyakorlatilag az FBN-H által a sajtóban és nyilvánosság előtt már több mint egy éve többször is hangoztatott „bölcső program” kerül megvalósításra.

A Kalocsai Zsolt által összeállított összefoglalóból kiderült, hogy jelenleg milyen elképzelései vannak a jogszabálycsomagot előkészítőknek arról, milyen támogatási eszközökkel lehet a munkavállalókat a már meglévő munkaviszonyukban megőrizni és újabb munkahelyeket teremteni.

Tekintettel arra, hogy az FBN-H jelentős tapasztalatokkal bíró, hosszú évtizedek óta sikeresen vállalkozó munkaadók közössége, célszerűnek mutatkozik, hogy a Szakpolitikai Fórum a tagoktól kérjen be célszerű ötleteket, reális elgondolásokat a további támogatási formákról.

Már most felmerült a munka világából időlegesen kikerülő egyes csoportok kiemelt támogatása, azaz a gyermekét nevelő szülő munkaviszonyban tartása, munkavégzéshez történő visszatérésének biztosítása; vagy Magyarország egyes régióinak a támogatások formájában, intenzitásában való megkülönböztetése. Rózsa Tamás szorgalmazta a szakképzés kiemelt támogatását olya módon, hogy a gyakorlati képzésben aktívan részt vevő (értsd: saját beruházásban képző helyek kialakítása, eszközpark beszerzése) vállalkozások élvezhessék a támogatást.

  1. Befektetés ösztönző kedvezményrendszer feltételeinek kialakítása

A Nemzetgazdasági Minisztérium ebben a témában is vár javaslatokat az FBN-H-tól. Az egyesületi tagok tapasztalatait és elgondolásait össze kell gyűjteni és fel kell dolgozni ebben a tárgykörben

  1. Közbeszerzés, fejlesztési támogatások pályázati szempontrendszere

Dr. Rudas László szorgalmazza annak kidolgozását, miként lehetne elérni, hogy a technológiai, ingatlan illetve infrastrukturális fejlesztéseket célzó támogatások során tényleges előfinanszírozás valósulhasson meg. Azonban nem a jelenlegi módon, amikor a támogatott előlegezi meg a költségeket és a támogató ezt a saját vagy egyéb forrásból előre finanszírozott tételt egyenlíti ki, hanem a beruházás megkezdésekor már ténylegesen igénybe lehessen venni a megítélt támogatási összeg jelentős hányadát annak érdekében, hogy a pályázó még csak időlegesen se kényszerüljön bankhitelre.

Rózsa Tamás kiemeli, hogy a közbeszerzések és pályázatok szempontjai között alapvető súllyal kellene figyelembe venni a pályázó adóteljesítményét. Ez a gazdaságot „tisztítja” és javítja a adómorált is.

Ez a családi vállalkozások esetében a pozitív diszkrimináció gyanúja nélkül rendkívüli előnyt jelentene, hiszen a családi vállalatokra alapvetően jellemző, hogy hosszú távon, generációkon át, magas színvonalon működnek.

Kalocsai Zsolt elmondja, hogy ismeretei és tapasztalatai alapján ezen témakörben nem lát nagy esélyt az eredményes kormányzati együttműködésre.

  1. Dr. Seenger Pál zárszóként hangsúlyozza, hogy el kell érni, hogy a nemzetközi gyakorlat alapján a „családi vállalkozás” / „családi vállalt” Egyesület által kialakított magyar terminológiája bekerüljön a Polgári Törvénykönyvének fogalom meghatározásai közé. Ennek jelentősége abban áll, hogy a magasabb rendű törvényben meghatározott fogalom köré utóbb már sokkal egyszerűbb új jogszabályi rendelkezéseket alkotni.

Az FBN-H tagságából a most felvetett témákhoz javaslatokat és újabb ötleteket kell begyűjteni.

Elsődleges feladat azonban, hogy újra fel kell venni a kapcsolatot a korábban az Egyesülettel együttműködési szándékot mutató tanácsadókkal, ügyvédi irodákkal és együttműködésen a Vagyontervezési Fórummal a trust/bizalmi vagyonkezelés jogszabályi előkészítését meg kell kezdeni.

A fentiek ismeretében a soron következő Szakpolitikai Fórum ülése mihamarabb megtartásra kerül, melyre várjuk a Fórum valamennyi kedves tagját.

 

Készítette: Dr. Seenger Pál Szakpolitikai Fórumvezető

Megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Beszámoló a májusi webklubról

A klub első részében Schiller Márk arról beszélgetett tagjainkkal, hogy magánemberként hogyan élik meg a járványt, milyen generációs különbségeket fedeztek fel a karanténban és a