Az adóhatóság jelenléte a mindennapjainkban – 2014. évi Adóellenőrzési irányelvek

2014-ben nincs megkülönböztetés az adózók között aszerint, hogy a kötelezettségek megsértése mögött milyen adózói szándék lesz érvényes. Az adóellenőrzés még a legprecízebb adózó esetében is ugyanolyan szigorral húzódik, nem különül el egymástól a hibát vétő és a szándékos adóelkerülő adózó. A szigor mindenkire azonos módon és mértékben és megalapozottsággal bünteti az adókötelezettség elmulasztását, mint ahogy azokkal az adózókkal szemben teszi, akik szándékosan a törvények teljes megkerülésével működnek. Vagyis a fehér gazdaság egy-egy hibája, avagy fekete pöttye az adóhatóság szemében pont olyan fekete, mint a feketegazdaság, az adózási jogkövetkezmények is azonosak.

Idén az adónem ellenőrzések aránya csökken, a célvizsgálatok aránya növekedni fog. Ami, figyelembe véve, hogy a darabszámok alapján a célellenőrzések már tavalyi is az ellenőrzések közel 80 százalékát tették ki, utóbbiak terén további jelentős növekedést vetít előre. Mivel a célellenőrzések kevesebb időt igényelnek, gyorsabban le lehet folytatni őket, így több is végezhető belőlük. A célvizsgálatok között pedig az adatgyűjtésre irányuló ellenőrzések súlya növekszik. Ez a változás a vizsgálati darabszámokban jelentős elmozdulást jelent, vagyis az adóhatósági jelenlét idén növekedni fog, egyre többen és többször fognak találkozni az adóellenőrökkel.

Az ellenőrzés típusok tervezett arányszáma 2014. évre vonatkozóan

1.

Bevallások utólagos vizsgálatára irányuló ellenőrzések  (ideértve az egyszerűsített ellenőrzéseket is,

ebből:

 60,5 % 

 

1.1 Legnagyobb adóteljesítményű adózók ellenőrzései

(a tevékenységet záró ellenőrzések kivételével)

 10,2 %

 

 

1.2. Legnagyobb adóteljesítményű adózók körébe nem tartozó adózóknál végzett,  az általános forgalmi adó adónemre is kiterjedő utólagos vizsgálatok (a tevékenységet záró ellenőrzések és a vagyongyarapodás vizsgálatára is kiterjedő ellenőrzések kivételével)

 48,2 %

 

 

1.3. Vagyongyarapodási vizsgálatok

  4,7 %

 

 

1.4.  Bevallás kiegészítése alapján elrendelt ellenőrzések

 0,1 %

 

 

1.5. Kiutalás előtti ellenőrzések

  ebből:  általános forgalmi adó adónem vizsgálatok

  9,8 %

  7,8 %

 

1.6. Átalakuló, tevékenységüket kezdő, a csőd, felszámolási, kényszertörlési eljárás alapján, vagy egyéb módon megszűnő vagy tevékenységüket jogutód nélkül megszüntető   vállalkozások ellenőrzései

  8,7 %

 

 

1.7. Egyéb ellenőrzések

 18,3 %

2.

Állami garancia beváltásához kapcsolódó ellenőrzések

  0,5 %

3.

Egyes adókötelezettségek teljesítésére irányuló ellenőrzések

 27,30 % 

4.

Adatok gyűjtését célzó, illetőleg egyes gazdasági események valódiságának vizsgálatára irányuló ellenőrzések

 11,4 %

5.

Ellenőrzéssel lezárt időszakra vonatkozó ismételt ellenőrzések

  0,1 %

6.

Egyéb Art.-on kívüli ellenőrzések (pl. 1+1 % ellenőrzése)

  0,2 %

 

Összesen1

100,00%

Az ok egyszerű, az idei évben elindult az online adatkapcsoltra képes pénztárgépek használata, amellyel a feketegazdaság visszaszorításában átütő fordulatot kíván elérni a hatóság. Az adóhatósági jelenlét ennek érdekében növekedni fog, az adózók megtapasztalják, hogy az új követelmények milyen módon kerülnek számonkérésre.

Az idei évben a korábbi évekhez hasonlóan a fő csapásirányok megmaradnak, a hivatal a korábbi évekhez hasonlóan intenzívebben fog ellenőrzési hatóságként fellépni. Abban nincs változás, hogy az Áfa ellenőrzések továbbra is vezető helyen maradnak. A munkaerő kölcsönzők, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók a korábbi évekhez hasonlóan szintén célkeresztben maradnak, csakúgy, mint az eltitkolt jövedelmek feltárása. A társasági adó ellenőrzések továbbra is hangsúlyosak maradnak ott, ahol adó- vagy adóalap kedvezményt számolnak el az adóalanyok. Kiemelten számíthatnak az ellenőrzésre azok az adózók, akik fejlesztési adókedvezményt számoltak el, vagy támogatások után adókedvezményt érvényesítettek.

Megállapítások alakulása adónemenként:

2012

 

2013

 

Megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Beszámoló a májusi webklubról

A klub első részében Schiller Márk arról beszélgetett tagjainkkal, hogy magánemberként hogyan élik meg a járványt, milyen generációs különbségeket fedeztek fel a karanténban és a