A Nagy Beszélgetés

Varga Szabolcs, a Gutmann Magyarország igazgatója bevezetőjében elmondta, hogy a vagyonra vonatkozó statisztikák szerint – mely ma is él – a vagyonos családok 3 generáció alatt elveszítik a vagyonukat. A családi vállalatokkal kapcsolatos tanácsadás a rossz statisztikák miatt egyre inkább nélkülözhetetlen. A Gutmann Bank olyan eszközöket ad a kliensei kezébe, amellyel ezen a statisztikán javíthatnak.

A jelentős vagyonnal rendelkező családok részére tanácsadást nyújtó Greycourt& Co., Inc. alapítója és elnöke, három nagy sikerű családi vagyon témájú könyv szerzője, Gregory Curtis arra adott javaslatokat, hogyan kommunikáljunk a vagyonról a családban. 

S hogy ez miért olyan lényeges?

A családi vagyon nemcsak a család, hanem a társadalom számára is fontos.  Ez a legrugalmasabb tőke, ami rendelkezésre áll. Élénkíti a gazdaságot és a magántőkét ösztönző társadalmak jobban teljesítenek. A magántőke minden egyéb tőke forrása is és nagyon sok formában felhasználható. A 3 generáció alatt elvesző vagyon nemcsak a család, hanem a nemzet számára is tragédia, ezért a vagyonnal való gazdálkodás kiemelt jelentőségű. A szabad piacokba vetett közbizalmat ássa alá a vele való rossz gazdálkodás. A szabad piacokon való versengés azért is hasznos, mert levezeti a felesleges energiát és az agressziót is csökkenti.

De hogyan semmisül meg a magántőke néhány generáció alatt?

Ezt okozhatja gazdasági válság, háború, kommunizmus, forradalom, rossz befektetési stratégiák, túlköltekezés vagy a család szellemi tőkéjének leépülése.

Hogyan beszéljünk a gyerekekkel a vagyonról?  

Alapkövetelmény, hogy megfelelő környezetet teremtsünk a beszélgetéshez! Sokszor félünk az ismeretlentől, mert nem tudjuk mi fog történni. De ezeket a beszélgetéseket nem lehet elég korán kezdeni. Sokszor azt gondoljuk, hogy a gyerekek még túl fiatalok hozzá, így a végén túl későn fogjuk felvilágosítani őket. Sokszor nehéz időt szakítani erre, mert túl sok minden történik, de az is előfordul néha, hogy úgy gondoljuk, a gyermekünk nincs a megfelelő életszakaszban a beszélgetéshez. Attól is félhetünk, hogy elkényeztetett felnőttekké válnak, ezért is halogatjuk a beszélgetést.

Fontos alapszabály, hogy nem a pénzről, hanem a családról kell beszélgetni. El kell mesélni a gyerekeknek, hogyan építette fel a család a vagyonát. A családi történetek nagy jelentőséggel bírnak. Szem előtt kell tartani, hogy az élet célja nem a vagyon, hanem a boldogság. Gondolkodási folyamatokat kell elindítani, azután a gyerekek növekedésével a történetek összetettebbé válhatnak. Nem a kényeztetés miatt kell aggódnunk, hanem a jellemük alakulására kell figyelnünk. Gyakori hiba, hogy a gyerekre szánt időt pénzzel akarjuk helyettesíteni. A gyerekeknek a családtagok idejére van szükségük. Ha beszélünk a jó és rossz történetekről, az elkövetett hibákról és baklövésekről is, akkor a folyamatos beszélgetések lehetővé teszik, hogy a gyerekek a család és a vagyon részeseivé válnak. 

Az előadást követően Varga Szabolcs Dr. Friedrich Wille-vel, az 1951-es alapítású, bécsi székhelyű ékszergyártó, a Frey WilleGmbH & Co KG elnök-vezérigazgatójával, Bárány Lászlóval, a Master Good Cégcsoport alapító tulajdonosával és Gregory Curtis-szel beszélgetett az életútjukról és arról, hogyan alakították gyermekeik vagyonhoz való viszonyát, voltak-e nagy beszélgetéseik és milyen érdekes családi történeteik vannak.

Végül levonhattuk a konklúziót, hogy nincs két egyforma család, de nagyon értékes példákat láthattunk arra, hogyan tudnak jól együttműködni a sikeres vállalkozást vezető családok tagjai.

Letölthető anyagok:

Meghívó (pdf)

Az előadókról (pdf)

Gregory Curtis prezentációja

Varga Szabolcs prezentációja

Megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Beszámoló a májusi webklubról

A klub első részében Schiller Márk arról beszélgetett tagjainkkal, hogy magánemberként hogyan élik meg a járványt, milyen generációs különbségeket fedeztek fel a karanténban és a