A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felhívása uniós források (2014-2020) felhasználására vonatkozó javaslatok tételére

1. Az MKIK a 2014-2020 időszakra vonatkozó költségvetési keret súlypontjainak kialakítását stratégiai feladatnak tekinti. A súlypontokra építve lehet közelebbről meghatározni, hogy milyen tartalommal kívánnák megtölteni a kamarák a kormányzati akció- és intézkedési terveket és programokat.

2. Az MKIK a legfontosabb stratégiai célkitűzésnek a gazdaság dinamizálását tartja a növekedés fenntarthatóságára és a versenyképesség javítására alapozva.

3. A források a következő tervezési időszakban is szűkösek lesznek, ezért elemi követelmény, hogy a majd megnyíló uniós források jelentős része a gazdaságban hasznosuljon. Minden eszközt így a kamarai csatornákat is (Eurochambres) latba kell vetni, hogy ennek érvényt szerezzünk.

Nagyobb eséllyel csak akkor indulhatunk, ha tervezett fejlesztéseink, terveink, programjaink, projektjeink közvetlenül kapcsolódnak az eddig megismert az uniós tervezetekben az Európa2020 stratégia céljaiból levezetett ún. tematikus célok valamelyikéhez. Ez a kapcsolódás követelményként jelenik meg.

A tizenegy tematikus cél a következő: 1. kutatás, fejlesztés, innováció, 2. infokommunikációs technikák fejlesztése, 3. kis- és középvállalkozások fejlesztése, 4. az alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságra történő átállás, 5. a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, 6. környezetvédelem és erőforrás-hatékonyság, 7. közlekedésfejlesztés, 8. foglalkoztatás fejlesztése, 9. társadalmi befogadás és szegénység elleni küzdelem, 10. oktatás fejlesztése, 11. intézményi kapacitás fejlesztése.

A tematikus célok meghatározzák és egyben behatárolják a mozgásteret. A kifejezetten gazdaságfejlesztési tartalmú célok mellett a többinél is léteznek olyan szegmensek, amelyek gazdaságfejlesztési vonzatúak ezeket is meg kell ragadni. A célok megvalósítása széles körű eszközrendszert feltételez pályázati kiírásokat, pénzügyi instrumentumokat (kamattámogatás, garanciaalapok) stb.

4. A köztestületként működő kamarának négy területen a stratégiaalkotásban, az ingyenes tanácsadásban, a források közvetítésében, a gazdasági hatás elemzésében lenne szerepe a 2014-2020 közötti uniós tervezési időszakban. Különösen fontos az ingyenes tanácsadás kialakítása, mintegy a regisztrációs díj fejében nyújtott ellenszolgáltatásként.

5. A belső intézményrendszert le kell egyszerűsíteni, és csak a brüsszeli minimum teljesítésére kell szorítkozni. El kell érni, hogy a lehető legegyszerűbb formában írják ki a pályázatokat és írják elő az elszámolást. Biztosítani kell, hogy a pályázók a kiírt feltételek teljesítésével gyakorlatilag automatikusan válhassanak a támogatás alanyává.

Fontos feladatunk a stratégia kialakítása, az MKIK részvétele a tervezési folyamatban. Ezért kérem, hogy az 1-5. pontban foglaltakkal kapcsolatban fejtsék ki véleményüket, és tegyenek –lehetőség szerint minél konkrétabban megfogalmazott – javaslatokat a felhasználás irányaira, a javasolt programokra, a lehetséges pályázatokra. A tematikus célok közül figyelmüket alapvetően a K+F+I, az infokommunikációs technikák fejlesztése, a KKV-k fejlesztése, a foglalkoztatás és az oktatás fejlesztése célokra összpontosítsák, nem tévesztve szem elől a többi cél gazdaságfejlesztési leágazásait sem.

Megosztás

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Beszámoló a májusi webklubról

A klub első részében Schiller Márk arról beszélgetett tagjainkkal, hogy magánemberként hogyan élik meg a járványt, milyen generációs különbségeket fedeztek fel a karanténban és a